معرفی انواع دستگاه خط تولید نایلون و نایلکس

راهنمای خرید
دستگاه خط تولید نایلون ونایلکس

نایلون و نایلکس از جمله موادی هستند که ما روزانه به صورت گسترده از آن‌ها استفاده می‌کنیم و نقش مهمی در فعالیت‌های ما دارند.ساخت این نایلون‌ها یکی از روش‌های کسب و کار است. افرادی که به دنبال کارآفرینی هستند، می‌توانند دستگاه‌ تولید نایلون و نایلکس را خریداری کرده و به هدف خود برسند. دستگاه‌های مختلفی برای تولید نایلون وجود دارد. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع دستگاه تولید نایلون و نایلکس آشنا کنیم. پس ما با همراه باشید.

مراحل تولید نایلون

مراحل تولید نایلون

ابتدا ماده گرانول پلی اتیلن وارد قیف اکسترودر می‌شود و با استفاده از حرارت مشخصی ذوب می‌شود و به سمت جلو حرکت می‌کند. مواد مذاب در انتهای سیلندر، وارد قالب حلقوی ماشین می‌شود. بعد از خارج شدن از دستگاه تولید نایلون و نایلکس با استفاده از وزش باد، این ماده مذاب خنک می شود. قطر و عرض نایلون‌ها با شدت وزش بادی که گفته شد مشخص می شود. برای اینکه نایلون‌ها رول شوند، از طریق یک راه مشخص ابتدا به سمت غلتک بالا و سپس به سمت غلتک پایین می‌روند.

برای اینکه رول نایلون به پایین بیاید، سنسورهایی روی دستگاه تولید نایلون و نایلکس وجود دارد تا این فرمان را اجرا کند. برخی از نایلون‌ها به دوخت نیاز دارند که آن‌ها را وارد کوره دوخت می‌کنند. بسته به نوع نایلون دوخت متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر نایلون فریزر بود، یک طرف آن دوخته می‌شود و اگر نایلون دسته دار بود، دسته‌ها به آن متصل می‌شود. باید بدانید ساز و کار همه دستگاه‌ها مانند هم نیست و تفاوت‌هایی باهم دارند. ما یک نمونه از راه‌های تولید را شرح دادیم. روش‌های مراحل تولید نایلون باید به دقت و اصولی انجام شود، تا جواب بگیرد.

انواع دستگاه تولید نایلون و نایلکس

انواع دستگاه تولید نایلون و نایلکس

دستگاه‌ تولید نایلون و نایلکس، نایلون‌ها را به صورت رولی و در عرض‌های مختلف تولید می‌کنند. می‌توان با دستگاه، دوخت‌هایی روی آن ایجاد کرد و طرح‌های مختلفی به آن داد. هرکدام از کارهایی که گفته شد توسط دستگاه‌های مختلف انجام می شود. ما در ادامه به معرفی انواع دستگاه تولید نایلون و نایلکس می‌پردازیم.

دستگاه تولید نایلون

این دستگاه اکسترودی است که به وسیله قالب، کمپرسور هوا و مواد اولیه، نایلون‌ها را به صورت رولی در عرض‌های مختلف تولید می‌کند. مواد اولیه این دستگاه، گرانول نایلون است که هم به صورت مواد اولیه پلاستیک پتروشیمی و هم به صورت بازیافتی استفاده می‌شود. این دستگاه تولید نایلون و نایلکس وابسته به نوع نایلون مدل‌های گوناگونی دارد که هر کدام ابعاد و ظرفیت متفاوتی دارند. برای مثال دستگاه تولید کیسه فریزر در ابعاد کوچک تری از دستگاه تولید نایلون عریض است.

دستگاه تولید نایلون گلخانه

دستگاه تولید نایلون گلخانه ای

تکنولوژی تولید فیلم پلی اتیلنی یکی از ساده ترین تکنولوژی های تولید است. مواد اولیه توسط تسمه نقاله به مخلوط شدن به مخلوط کن فرستاده می شود پس از آن به اکسترودر ( برای ۳ لایه به ۳ اکسترودر نیاز است ) منتقل می شود . DIE براساس میزان عرض ( ۸ متری ، ۱۰متری ، ۱۴ متری ) عمل می کند که پس از آن وارد سیستم خنک کننده می شود ، در اینجا از IBC که برای اندازگیری ضخامت و عرض استفاده میشود . Film Collapsing برای باد کردن فیلم استفاده می‌شود Gusset system سیستمی که باعث خالی شدن باد فیلم می‌شود .سپس توسط ماشین Haul off system که از آنها بعد از Gusset system فیلم را رول می‌کند دومین Haul off system در روی زمین قرار دارد که دوباره فیلم را رول میکند و سپس توسط Windup system جمع آوری می‌شود.

این فیلم‌ها جهت پوشش دوم گلخانه‌ها و برای ایجاد عایق حرارتی در فصل زمستان در گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند . تنوع بسیار زیادی دارند و تا عرض۱۴ متر در کشور تولید می‌شوند. در این محصول بنا به سفارش مشتری افزودنی های مختلفی مانند UV ، آنتی فاگ، آنتی بلاک، آنتی باکتریال، آنتی دراپ و… به نایلون گلخانه اضافه می‌شود. همچنین از این محصول برای بسته بندی میوه و تره بار استفاده می‌شود.

دستگاه دوخت نایلون و نایلکس

دستگاه دوخت نایلون و نایلکس

بعد از تولید رول نایلون‌ها، اگر قصد دارید که نایلون‌ها را به صورت کیسه فریزر، نایلون دسته دار، و نایلون زباله وارد بازار کنید، باید از این دستگاه کمک بگیرید. نایلون‌ها به صورت رولی در این دستگاه تولید نایلون و نایلکس قرار می‌گیرند، سپس با توجه به شکل مورد نظر، دستگاه دوخت را به صورت خودکار انجام می‌دهد. دستگاه دوخت نایلون، به دو صورت یک طبقه و دو طبقه وجود دارد. دستگاه‌های دو طبقه می‌توانند به طور همزمان ۴ رول نایلون را دوخت بزنند و در واقع عملکرد دو برابری نسبت به نوع معمولی آن دارند. دستگاه دوخت نایلکس برای دوخت نایلون‌هایی با عرض ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر کاربرد دارد.

دستگاه پانچ نایلون ونایلکس

دستگاه پانچ نایلون و نایلکس

این دستگاه در خط تولید نایلون‌های دسته دار و نایلکس استفاده می شود. بعد از اینکه نایلون‌ها در دستگاه دوخت آماده‌ می‌شوند، وارد این دستگاه شده، سپس دسته‌ کیسه نایلون به آن پانچ می‌شود.

دستگاه استرچ بسته بندی

 

دستگاه استرچ بسته بندی

برای بسته بندی کالا با نایلون‌های استرچ، از این دستگاه تولید نایلون استفاده می شود. این دستگاه انواع مختلفی دارد. شما باید با توجه به نیازی که دارید، مدلی را انتخاب کنید که از نظر سایز، وزن، سرعت و پایداری، محصول شما را پشتیبانی کند. این دستگاه تولید فیلم استرچ به دو صورت دستی و اتوماتیک وجود دارد. دستگاه دستی برای حجم پایین استفاده می شود که حتما یک نیروی انسانی برای بسته بندی نیاز است. مدل اتوماتیک همانطور که از نامش مشخص است، به طور اتوماتیک بسته بندی انجام می‌شود. شما باید با توجه به حجم تولید و ابعاد، محصول مدل مورد نیازتان را انتخاب و تهیه کنید.

دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در خط تولید نایلون استفاده می‌شود، دستگاه شیرینگ پک است. با استفاده از این دستگاه می‌توان نایلون‌ شیرینگ را با حرارت دادن، به بدنه جعبه یا محصول چسباند. این دستگاه به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک وجود دارد. علاوه بر خط تولید نایلون صنایع دیگر هم برای بسته بندی محصولات از این دستگاه استفاده می‌کنند.

دستگاه پرفراژ نایلون و نایلکس

دستگاه پرفراژ نایلون و نایلکس

این دستگاه تولید نایلون و نایلکس برای ایجاد پرفراژ روی کیسه فریزر، سفره یکبارمصرف، کیسه زباله و… استفاده می‌شود. علاوه بر ایجاد پرفراژ روی نایلون، از آن برای دوخت نایلون فریزر و زباله به صورت رولی هم استفاده می‌شود. دستگاه پرفراژ نایلون به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک عرضه می‌شوند. دستگاه نیمه اتوماتیک با نیاز به یک اپراتور، سرعت بالاتری نسبت به نوع تمام اتوماتیک دارد.

دستگاه های چاپ نایلون و نایلکس

مراحل چاپ نایلون و نایلکس

هر کدام از نایلون‌ها را می‌توان با توجه به نیاز مشتری، طرح زد. برای اینکار از سه نوع دستگاه چاپ می‌توان استفاده کرد که این دستگاه‌ها عبارتند از:

  • هیلو
  • چاپ فلکسو
  • سیلک

شما باید ابتدا طرح مورد نظر و رنگی که در آن به کار رفته است را برای تولید کننده ارسال کنید، سپس با مشورت مشاوران آن تولید کننده، قیمت نهایی به شما گفته خواهد شد.

انواع محصولات نایلون و نایلکس

 در ابتدا باید بگوییم که نایلون و نایلکس دو محصول متفاوت هستند. نایلون‌ها به صورت شفاف و براق هستند، اما نایلکس‌ها حالت خشک و مات دارند. نایلکس‌ها را می‌توان با ضخامت‌های کم تولید کرد در صورتی که نایلون‌ها را نمی‌توان به راحتی از جنس نازک‌تر تولید کرد. محصولات تولید نایلون به دو دسته تقسیم می شوند.

  • نایلون با تراکم کم
  • نایلون با تراکم زیاد

نایلون‌هایی با ضخامت و چگالی کم، برای مقیاس‌های کوچکی مثل بسته بندی موادغذایی، پوشاک، لوازم خودرو و… کاربرد دارند. اما نایلون‌ها با چگالی بالا، معمولا برای استفاده در صنعت و امور تجاری به کار می‌روند. جالب است بدانید نایلون‌ها با چگالی بالا بسیار بادوام‌تر از نایلون با چگالی کم هستند.

راه اندازی خط تولید نایلون و نایلکس

از آنجایی که محبوبیت استفاده از نایلون‌ها بیشتر شده است، افراد زیادی برای ایجاد خط تولید نایلون قدم برداشته‌اند. باید بدانید که در رقابت با همکارانتان باید نایلون‌هایی را تولید کنید که قیمت تمام شده کمتری داشته باشد تا مشتریان را به خود جذب کند. برای دست یافتن به این هدف، شما باید دستگاه‌های مختلف تولید نایلون و نایلکس را در خط تولید جمع آوری کنید که اتومات بوده و با سرعت بالا و کمترین هزینه، تعداد بیشتری نایلون تولید کند. میزان سرمایه‌ایی که هر فرد در دست دارد بسیار در راه اندازی این کسب و کار مهم است. اگر شما بتوانید در خط تولید، انواع دستگاه تولید نایلون و نایلکس باکیفیت قرار دهید، قطعا بهره وری بیشتری خواهید داشت. بنابراین اگر به دنبال موفقیت در این بازار بزرگ هستید، باید روش‌های سنتی را کنار گذاشته و از تولیدات مکانیزه استفاده کنید.

«برای راه اندازی خط تولید دستگاه نایلون و نایلکس، باید از تجربه کافی بهره‌مند باشید، در غیر این صورت شکست می‌خورید. اما اگر در مرحله شروع به کار هستید و تجربه‌ای کافی هم برای این کار ندارید؛ بهتر است از مطالعه کردن و آموزش دیدن استفاده کنید، سپس از تجربه دیگران؛ اینطوری برای راه اندازی خط تولید نایلون یا نایلکس، درصد شکست احتمالی را پایین می‌آورید.»

جمع آوری

همانطور که با هم بررسی کردیم در روند تولید نایلون و نایلکس از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود. شما ابتدا باید نوع نایلونی که می‌خواهید تولید کنید را مشخص کنید، سپس برای خرید دستگاه تولید نایلون و نایلکس اقدام کنید. زیرا برخی دستگاه‌ها مانند دستگاه دوخت، دستگاه پانچ، دستگاه پرفراژ برای نوع خاصی از نایلون و نایلکس استفاده می‌شود. همینطور تولید کنندگان نایلون می‌توانند با توجه به نیاز مشتریان انواع مختلف نایلون و نایلکس با طرح‌های مختلف را تولید کنند. حتما قبل از هر اقدامی هزینه‌ها را برآورد کنید و با توجه به میزان سرمایه‌ای که در دست دارید، سعی کنید از دستگاه ‌تولید نایلون و نایلکس اتومات استفاده کنید تا هزینه‌های تولید کاهش بیاید.

مقالات منتخب

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست